Ngërçi politik në Shqipëri, PE “zbarkon” me mision në terren

Ngërçi politik në Shqipëri, PE  “zbarkon” me mision në terren

Ngërçi që ka përfshirë politikën vendase, pas lënies së mandateve nga deputetët opozitarë ka bërë që në Tiranë të “zbarkojë” një trupë e posaçme nga Parlamenti Evropian. Shtatë eurodeputetë kanë mbërritur dje dhe kanë filluar menjëherë takimet me autoritetet më të larta vendase. Mësohet se misioni i tyre është ai i realizimit të një dëgjese të të gjitha palëve, për t’u njohur kështu me të gjitha anët e  situatës së pazakontë politike që është krijuar në Shqipëri. Sipas axhendës së tyre, eurodeputetët kanë takuar në fillim, kryetarët e opozitës së bashkuar, Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhi. Më tej, edhe ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj, për të vijuar në fund me kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e deleguar të Punëve të Jashtme, Gent Cakaj. Ndërsa sot, është planifikuar një takim i tyre me kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi dhe më pas, misioni i tyre do të përmbyllet me një dëgjesë të shoqërisë civile dhe një deklaratë zyrtare të gjithë asaj që vlerësojnë se po ndodh realisht në Shqipëri…

***

Nga ana e tij, Tune Kelam, kreu i delegacionit të PE-së dhe eurodeputeti i Partisë Popullore, u ka kërkuar qeverisë dhe opozitës shqiptare, që nëpërmjet dialogut të gjejnë zgjidhje për situatën politike. “Ne dënojmë me forcë retorikën politike që nxit dhunën dhe i kërkojmë opozitës që të riangazhohet me jetën parlamentare. Qeveria dhe opozita duhet ta kapërcejnë këtë situatë nëpërmjet dialogut konstruktiv”, është shprehur Tune Kelam.

Basha, pas takimit: Shqetësimi i tyre është stabiliteti

Në përfundim të takimit me delegacionin e Parlamentit Evropian, kryedemokrati Lulzim Basha tha se opozita nuk mund të jetë fasadë e qeverisë. “Shqetësimi i ndërkombëtarëve është stabiliteti, por Rama në emër të stabilitetit shkatërroi drejtësinë. Ai ka qasje anti-europiane dhe anti-NATO. Miqtë tanë që duan të mirën e Shqipërisë, hap pas hapi do ta kuptojnë se Rama e ka shkatërruar stabilitetin”, tha ai. Sipas tij, “Shqipëria ndodhet në një situatë të rëndë dhe mund të zgjidhet vetëm me një qeveri tranzitore dhe zgjedhje të lira”. Duke përfunduar se detyra e opozitës është të shpjegojë realitetin që shqiptarët e vuajnë përditë. “Në këtë fazë ku ndodhet vendi, ku synon të hapen negociatat me BE-në, duhet të sqarojmë se Edi Rama me veprimet e tij ka shkatërruar stabilitetin e vendit”, shtoi ai.

Kryemadhi, pas takimit: Gjëra të bukura do vijnë për shqiptarët

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, deklaroi dje pas takimit me eurodeputetët se opozita nuk do të bëjë asnjë hap pas dhe se rruga që po ndjek është e ajo e duhura. “Opozita nuk do të ketë asnjë hap pas. Shqiptarët janë mandatet tona më të pastra. Opozita është në rrugën e duhur. Gjëra të bukura do të vijnë për shqiptarët”, tha ajo.

QËNDRIMI

SHBA-të, të distancuara nga zhvillimet politike në vend

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndryshe nga partnerët evropianë, duket se po qëndrojnë disi larg zhvillimeve të fundit në politikën shqiptare. Ndërkohë që Bashkimi Evropian po i intensifikon deklaratat dhe takimet e tij me palën shqiptare për të zgjidhur ngërçin e krijuar mes tyre pas djegies së mandateve të deputetëve opozitarë, SHBA-të për qëllime të paqarta duken të distancuara prej saj. Ato nuk po futen në bisedime me politikën shqiptare, siç po bëjnë në fakt zyrtarët e Bashkimit Evropian.